Zimní počasí už příští týden?

Pokud na vás v médiích už „vyskočily“ články typu „zima přijde předčasně“, „už brzy nás čeká mráz a sníh“ a podobně, tak po odbourání případný prvků s cílem přehánět, se tyto zakládají na pravdě. V nejbližších dnech se budou teploty snižovat a s novým týdnem nás čeká další ochlazení, které bude už znamenat zimní ráz počasí. V noci bude i v nížinách často mrznout a přes den budou teploty natolik nízké a ve výšce mrazivé, že sněžení se skutečně objeví též i v nížinách. Nyní trochu podrobněji, co vše můžeme od počasí čekat na přelomu druhé a třetí listopadové dekády.

Sněžení včetně nížin není v listopadu zvláštní, ale teploty nad 20°C z minulých dnů ano

Během druhé poloviny listopadu dochází často k vpádům studeného vzduchu, nelze takové situace ovšem považovat za začátek zimy. V posledních letech se totiž často stalo, že významné ochlazení z listopadu bylo během prosince vystřídáno naopak opět vysoce nadprůměrnými teplotami. Nicméně se v dalších dnech zima už „ozve“, na jak dlouho je otázkou. Jak bylo naznačeno již v posledním vydaném článku Typická teplotní inverze, do kdy potrvá?, tak teplotní inverze rozvíjející se nyní nad naší kotlinou bude trvat do konce tohoto týdne. Poté dojde k zásadnější změně v cirkulaci a k celkovému ochlazení, které bude znát zejména na horách, kde bude do té doby i tepleji než v nížinách při nízké oblačnosti. Inverze bude tedy během neděle odbourána a následně nás čeká cyklonální ráz počasí s přílivem studeného vzduchu. Od západu postoupí nad naše území frontální vlny a přinesou místy srážky. S těmi se budeme příští týden setkávat už častěji, ale nebudou nijak plošné a vydatné.

Ochlazení se sněžením i v nížinách není ve druhé polovině listopadu a obecně v listopadu ničím výjimečným. Tento stav netrvá navíc nijak dlouho. Oproti tomu teploty stoupající nad 20°C jsou v listopadu výjimečné a vysoce nad dlouhodobým normálem. Ty se zejména v některých lokalitách hojně vyskytovaly ještě v minulých dnech. Nyní bude počasí v souladu s předpokládaným trendem v dlouhodobých prognózách a to, že se budou teploty během měsíce dostávat k normálu. Právě nyní, po polovině měsíce by měly zcela odpovídat průměrným hodnotám pro toto období. Srážek přibude, ale mírně. Listopad skončí patrně značně srážkově podnormální.

Kolik by mělo být stupňů:

So 17.11.: 4 až 9°C

Ne 18.11.: 3 až 7°C

Po 19.11.: 1 až 5°C

Út 20.11.: 0 až 4°C

St 21.11.: 1 až 5°C, na Z kolem 0°C

O víkendu tedy bude mít počasí pozdně podzimní ráz, od pondělí již zimní. A podobné teploty či i o něco nižší budou pokračovat i v dalších dnech týdne. Potvrzují to i dnešní numerických modelů. Od středních poloh, vzhledem ke srážkově bohatšímu počasí, napadne sníh a poprašek sněhu nelze přes noc vylučovat ani v nížinách. Noční a ranní minima budou klesat často slabě pod bod mrazu, do -3°C jen při celonoční jasné obloze níže. Během týdne by se měly též snižovat a při malé oblačnosti nás čekají na listopad docela „pěkné“ mrazy.

Tak uvidíme, jak se do konce týdne prognózy vyvinou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s