Úplné zatmění Měsíce 21. ledna 2019, jak bude?

Blíží se významná astronomická událost, v pondělí 21. ledna 2019 v časných ranních hodinách dojde k úplnému zatmění Měsíce pozorovatelnému z našeho území. Toto bude poslední do roku 2025. Hodinu a dvě minuty bude měsíční kotouč ve stínu Země. Zatmění bude patrné pouhým okem, začne jako celek kolem 4:15, úplné zatmění nastane v 5:41. Nejblíže středu zemského disku bude v 6:12 a bude nejtmavší. Úplné zatmění skončí v 6:43 a v 7:50 skončí celé zatmění Měsíce. Astronomické podrobnosti události doporučujeme zjistit v článku na https://www.astro.cz/clanky/ukazy/uplne-zatmeni-mesice-21-ledna-2019.html. Z hlediska meteorologického nastává ale otázka, jaké bude počasí? Otázka na nás, zodpovíme a máme dobré zprávy.

Po dlouhé době bude méně oblačnosti

Už od víkendu bude méně oblačnosti. Posledních 14 dnů bylo v Čr ve znamení velké oblačnosti a četných, na horách dokonce i dlouhotrvajících srážek bez jakéhokoli protrhání oblačnosti. Pokud se mimo hory oblačnost protrhala, bylo velmi přechodně, brzo se nad naše území nasunula další. Nyní přichází přeci jen změna počasí a ten, kdo se chystá pozorovat zatmění v pondělí může být rád, že období malé oblačnosti přichází právě nyní. Pronikat k nám bude ale mrazivý vzduch a za jasné oblohy budou noci dosti mrazivé, zejména oproti těm posledním, které byly mimo hory zcela bez mrazu.

Předpověď počasí pro ČR na 21.1.2019 2:00 až 8:00 SEČ

Počasí: Jasno až polojasno a to hlavně ve střední a severní části republiky, kde se mohou místy tvořit mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Přesná místa jejich výskytu nelze předpovědět. Na J/JV bude oblačno, na samotném SV až zataženo a to převážně střední oblačností.

Teplota vzduchu: Bude velmi nízká a to hlavně v Čechách při jasném počasí, minimální ranní teploty klesnou na -8 až -12°C na sněhu k -15°C. O něco tepleji bude zejména na JV/J Moravy, kde bude oblačnosti nejvíce. Tam lze čekat minima -3 až -8°C.

Vítr: Bude převážně klidno a to také umocní mráz. Maximálně bude pofukovat slabý vánek.

Pozorování úkazu se bude těšit poměrně dobrým podmínkám, oproti zatmění z 27. července loňského roku, kdy zůstávala na četných místech oblačnost z odpoledních bouřek či přeháněk. Pozorováním si tak můžete zpestřit i cestu do práce, ale určitě se bude hodit teplé oblečení.

Poslední články

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s