Únor 2019 bude spíše průměrný

Poslední klimatologicky zimní měsíc začal, vydána tak byla před jeho začátkem vyhlídka očekávaných odchylek teplot srážek od normálu a odhad průběhu počasí v tomto měsíci na stránce Výhled na měsíc. Poslední měsíc zimy by měl být co do teplot i srážek blízko normálu, avšak můžeme čekat časté změny a to teplot i průběhu srážek. To nám ostatně dokáží už první dny tohoto měsíce a počasí bude i význačné.

Průměrné období nemusí být bez extrémů

I v únoru se bude počasí u nás dosti střídat a to hlavně mimo hory a vyšší polohy. Takže oblevy budou opět střídat období s mrazem, krátce i významnějším, a také sněhem i v nížinách. čím níže, tím bude zimy méně a tato bude trvat kratší dobu. Ale určitě neznamená průměr teplot i srážek to, že se teploty budou udržovat na téměř shodných hodnotách a srážky budou mírné a rovnoměrně rozložené v měsíci. Takto se počasí u nás chová jen málokdy. Celkově by mělo být v únoru ale průměrné, i když poslední výstupy numerických modelů slibují spíše srážkově chudší počasí a teplotně lehce nadprůměrné.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu během února 2019 v ČR

V první polovině měsíce lze očekávat zhruba takovýto průběh počasí: “ První dny období by měly teplotně odpovídat normálu, více srážek spadne zejména zpočátku období na východě republiky. O něco více srážek by mělo být ve druhé části období, též lze čekat mírný nárůst teplot. „.

Druhá polovina měsíce je zatím příliš vzdálena a prognóza je zcela orientační. Lze předpokládat, že teploty mohou být krátce o dosti vysoké, avšak tato období mohou střídat vpády i mrazivého vzduchu. Především v noci by mělo převážně mrznout, krátce i významněji. Jednotlivé varianty se pro toto období od sebe ale značně liší.

Poslední články

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s