Počasí na stanicích

Hodnocení stránky


Doporučení stránky


Na stránce vidíte přehled průběhu základních meteorologických prvků v uplynulých dvou dnech na vybraných stanicích ČHMÚ na našem území. Grafy ukazují průběh základních prvků, které jsou na dané stanici měřeny. Profesionální a automatické stanice (PSM a AMS) měří převážnou část meteorologických prvků nebo základní meteorologické prvky. Srážkoměry jsou určeny, jak z jejich názvu a podstaty vyplývá, k měření srážkových úhrnů na stanici. Na konci stránky je též zobrazena teletextová verze (Teletext ČT) výpisu aktuálního počasí v čase (každou hodinu) na profesionálních meteorologických stanicích v ČR. Obecné informace o meteorologických stanicích najdete na stránce Meteorologická pracoviště.

PŘEHLED AKTUÁLNÍHO POČASÍ V ČR

Grafy zobrazené níže prezentují průběh meteorologických prvků na vybraných meteorologických stanicích, které jsou na konkrétní stanici měřeny. Většina stanic sítě ČHMÚ s různými vlastníky měří základní prvky jak je teplota vzduchu ve dvou metrech nad zemí (některé i v 5cm nad zemí), vítr a to jeho směr i rychlost včetně maxima, úhrn srážek, sluneční svit, relativní vlhkost vzduchu a tlak vzduchu. Některé stanice měří i jiné prvky.

Praha

V Praze se nacházejí čtyři profesionální stanice a to Karlov, Kbely, Libuš a Ruzyně. Stanice Karlov je umístěna v tepelném ostrově centra města, ostatní stanice jsou na okrajích města, kde je vyšší nadmořská výška a jiný průběh počasí. Stanice Kbely se nachází na severovýchodním okraji města, Ruzyně je letecká stanice a je na západním až severozápadním okraji a Libuš je observatoří na jižním okraji hlavního města. Stanice tak za pomoci ostatních mapují různorodé počasí členité Prahy, tzv. pražských kopců a nižšího centra města, která má své mikroklima. Významnou roli hraje v Praze stanice Klementinum s nejdelší dobou pozorování teplot i srážek v ČR.

Libuš (P)

Ruzyně (P)

Kbely (P)

Karlov

Středočeský kraj

Středočeské počasí sice monitoruje jen jedna profesionální stanice v Čáslavi – Chotusicích, ale její měření doplňuje mnoho dalších stanic, včetně srážkoměrů. Nejméně stanic se nachází ve středním Polabí, kde ovšem plní funkci monitoruju místního nížinného klimatu stanice Poděbrady u východního okraje této oblasti a stanice Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, která se nachází zhruba uprostřed oblasti či stanice Tuhaň, nacházející se před ústím Vltavy do Labe, tedy na západním/severozápadním okraji oblasti.

Příbram

Dobřichovice

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Semčice

Poděbrady

Ondřejov

Ústecký kraj

V kraji najdeme pět profesionálních stanic ČHMÚ, od jihozápadu jsou to Tušimice, Kopisty, Milešovka, Ústí nad Labem – Kočkov a Doksany. Stanice Tušimice a Kopisty monitorují nížinné klima severozápadní oblasti Čech, stanice Milešovka naopak vyšší nadmořské výšky a největrnější místo u nás. Doksany a Ústí nad Labem – Kočkov ukazují průběh klimatických prvků v oblasti severozápadního Polabí. Tyto stanice jsou doplněny některými dalšími. Síť stanice zde ovšem příliš hustá není.

Varnsdorf

Ústí nad Labem – Kočkov (P)

Doksany (P)

Kopisty (P)

Tušimice (P)

Karlovarský a Plzeňský kraj

Západní a jihozápadní Čechy mají dohromady čtyři profesionální stanice, dvě na Karlovarsku a dvě na Plzeňsku, jsou to Karlovy Vary – Olšová Vrata, Cheb, Přimda a Plzeň – Mikulka. Stanice monitorují počasí v klimaticky odlišné části západních Čech s vyššími nadmořskými výškami a i nížinnou oblast Plzeňska. Doplněny jsou dalšími stanicemi, zejména pak stanicemi v oblasti Šumavy (viz též jihočeský kraj), které monitorují tamní odlišné klima, zejména v horských údolích.

Klínovec

Karlovy Vary – Olšová Vrata (P)

Cheb (P)

Stříbro

Plzeň – Mikulka (P)

Klatovy

Jihočeský kraj

Vedle stanic v oblasti Šumavy (viz též Plzeňský kraj) se v oblasti nacházejí čtyři profesionální stanice. Jde o Churáňov v oblasti Šumavy, Kocelovice ležící na severozápadním okraji oblasti, Temelín a České Budějovice – Rožnov, které se nacházejí uprostřed až v jižní části oblasti. Pozorování je doplněno dalšími stanicemi v poměrně velké oblasti, včetně srážkoměrných stanic.

Temelín (P)

Volary

Český Krumlov – Přísečná

Vyšší Brod

České Budějovice – Rožnov (P)

Jindřichův Hradec – Děbolín

Vysočina kraj

Na Vysočině se nachází pět profesionálních stanic různých vlastníků. Jsou jimi stanice Kostelní – Myslová, Dukovany, Sedlec (v působnosti pobočky ČHMÚ Brno), Přibyslav – Hřiště a Košetice – Křešín – Kramolín (v působnosti pražské pobočky ČHMÚ). Profesionální staniční síť v kraji je doplněna dalšími stanicemi.

Počátky

Košetice – Křešín – Kramolín (P)

Kostelní Myslová (P)

Dukovany (P)

Přibyslav – Hřiště (P)

Liberecký kraj

Vedle profesionální stanice na libereckém letišti se v oblasti nacházejí ostatní stanice a srážkoměry. V kraji se nacházejí meteostanice též v horských údolí Jizerských hor a částečně Krkonoš, které mapují tamní odlišné klima.

Turnov

Kořenov – Jizerka

Liberec (P)

Česká Lípa

Královéhradecký kraj

Tři profesionální stanice v kraji: Pec pod Sněžkou, Polom – Sedloňov a Sněžka – Poštovna doplňuje řada dalších stanic. Tyto monitorují počasí v nejvyšších polohách země i v nižších nadmořských výškách jako je zejména oblast Hradce Králové na soutoku dvou významných východočeských řek. V kraji se také nachází stanice u významné vodní plochy nádrže Rozkoš, která silně ovlivňuje místní klima. Rozdílné klima oproti okolí monitorují i stanice Adršpach – Horní Adršpach a Orlické Záhoří. Jde o nejstudenější místa.

Hradec Králové – Svobodné Dvory

Nový Bydžov

Vrchlabí

Sněžka – Poštovna (P)

Adršpach – Horní Adršpach

Polom – Sedloňov (P)

Česká Skalice – Rozkoš

Rychnov nad Kněžnou

Pardubický kraj

Stejně jako v sousedním kraji východních Čech se zde nacházejí tři profesionální stanice. Jsou jimi stanice na letišti v Pardubicích, dále stanice v Ústí nad Orlicí a ta na Svratouchu, která mapuje počasí této vyšší polohy. Ostatní stanice tyto doplňují o informace v různých oblastech, jako například u významné vodní plochy nádrže Seč. Též se nacházejí stanice v nejmrazivějších oblastech jako jsou Králíky a Jevíčko.

Pardubice – letiště

Seč

Svratouch (P)

Ústí nad Orlicí (P)

Králíky

Olomoucký kraj

Dvě profesionální stanice, na Šeráku a v obci Luká nedaleko Litovle, doplňují ostatní v různých oblastech. Od nížinné oblasti v údolí Moravy v Olomouci až po stanice v nejvyšších polohách jako je Šerák.

Šerák

Šumperk

Luká (P)

Přerov

Světlá Hora

Osoblaha

Javorník

Jihomoravský kraj

Nížinnou oblast jižní Moravy monitorují ohledně počasí dvě profesionální stanice, jedna v Brně – Tuřanech a druhá v Kuchařovicích na samotném jihu oblasti. Tyto jsou doplněny dalšími stanicemi v nížinné oblasti povodí Moravy a Dyje, ale i ve vyšších výškách na severu území. Místní klima u největší vodní plochy v oblasti, nádrží Nové Mlýny, monitoruje stanice Brod nad Dyjí.

Kuchařovice (P)

Lednice

Brno – Tuřany (P)

Strážnice

Tišnov – Hájek

Zlínský kraj

Prostějov (P)

Štítná nad Vláří

Přerov

Vsetín

Bělotín

Moravskoslezský kraj

Mošnov (P)

Červená (P)

Opava – Otice

Ostrava – Poruba

Ropice

Lysá hora (P)

Jablunkov – Návsí

Výše jsou zobrazeny grafy s průběhem meteorologických prvků za poslední dva dny na hlavních meteorologických stanicích v jednotlivých krajích ČR. Stanice monitorují počasí v různých výškách, od nejnižších poloh (jako jsou například stanice Doksany a Lednice), přes střední polohy (jako je například stanice Kostelní – Myslová), větší města(jako jsou například stanice Praha – Karlov, Brno – Tuřany nebo Ostraha – Poruba) až po horské polohy (jako jsou například stanice na Šeráku a Lysé hoře). Z vybraných stanic vidíte data na grafech. Veškeré grafy ze všech stanic najdete na stránce ČHMÚ – automatické stanice.

Počasí na profesionálních stanicích

Pro úplnost prezentujme počasí na profesionálních stanicích ČHMÚ v textové podobě (verze Teletext ČT) s aktualizací každou hodinu, stránky Teletextu aktuálně 174 až 177 (vždy dvoj strany).

Stránka 174A

Stránka 174B

Stránka 175A

Stránka 175B

Stránka 176A

Stránka 176B

Stránka 177A

Stránka 177B

I dle aktuálních informací z profesionálních stanic máte rychlý přehled o tom, jaké je počasí napříč Českou Republikou a zda čekat v daném místě jeho změnu. Stránky zde uvedené obsahují informace o stavu základních prvků na stanicích se spolehlivou aktualizací každou hodinu.

Další informace o počasí ze seriózního zdroje najdete na dalších stránkách TELETEXTU ČT v sekci TXT na svých televizorech i v internetové podobě na uvedené stránce.

Použité zdroje

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV, ČHMÚ, www.chmi.cz. Aktuální počasí.

ČESKÁ TELEVIZE, ČT, www.ceskatelevize.cz. Teletext.

Poslední aktualizace stránky: 4.4.2019 10:29