Shrnutí počasí

Hodnocení stránky


Doporučení stránky


Stránka poskytuje stručný avšak výstižný souhrn průběhu počasí v uplynulém měsíci v ČR, včetně synoptických příčin tohoto průběhu počasí (synoptický průběh/vývoj). Dělí měsíc do dekád (typické členění na tři) a poskytuje nejprve stručné shrnutí počasí v měsíci jako celku a ve druhé části o něco podrobnější souhrn počasí v jednotlivých dekádách, včetně nejnižších nočních a nejvyšších denních teplot. K souhrnu jsou přiřazena některá základní data z našeho měření v Praze nebo ve středním Polabí, další obsahují stránky o statistikách v oddílu Klimatologie. Zpravidla obsahuje souhrn ve svém závěru několik fotografií meteorologických jevů nebo následků průběhu počasí (např. oblaky, bouřky nebo důsledek sucha atp.).


MĚSÍČNÍ PŘEHLED PRŮBĚHU POČASÍ

Aktualizace bude již pravidelná, zpravidla do 10. dne měsíce. Statistiky budou postupně doplněny na patřičných stránkách v oddílu Klimatologie a Klimatické statistiky.

Souhrn počasí v měsíci: Říjen 2019

Období: 1. až 31.10.2019

Místo pozorování/měření: Ostrá, 175m (statistiky)

Stručné shrnutí

První přibližně polovině měsíce přinášela vlhké a relativně studené počasí, druhá počasí opačné. Nejprve nastalo inverzní období, jen místy a to hlavně na východě země vystupovaly teploty až na rekordně vysoké teploty a překračovaly i letní hodnotu 25°C. Na konci měsíce se začalo ochlazovat. Druhá polovině měsíce byla suchá, srážky tak byly v říjnu rozloženy velmi nerovnoměrně.

Podrobnější shrnutí

První dekáda: Za studenou frontou se naše území ocitlo ve studeném a vlhkém západním až severozápadním proudění s postupem systémů front. Počasí u nás ovlivnila významnější tlaková níže „Lorenzo“, která byla původně nad Atlantikem hurikánem. Až na výjimky bylo tedy oblačné až zatažené počasí a často se srážkami v podobě deště nebo přeháněk. Nejnižší noční teploty 10 až 4°C, při vyjasnění krátce +3 až -3°C. Nejvyšší denní teploty 10 až 16°C, jen zpočátku až 24°C .

Druhá dekáda: Za studenou frontou se nad naše území rozšířila oblast vysokého tlaku vzduchu. Pronikat k nám kolem ní začal teplý vzduch z jižních směrů. Tento příliv ukončil přechod studené fronty. V další oblasti vysokého tlaku vzduchu se příliv teplého vzduchu rychle obnovil, zejména do vyšších hladin atmosféry. Oblačno a místy s přeháňkami střídalo jasno až polojasno, ojediněle, na konci období pak četněji zpočátku dne s mlhami a nízkou oblačností. Nejnižší noční teploty 10 až 4°C, nejvyšší denní teploty 15 až 20°C, krátce až kolem 22°C a na východě kolem 24°C.

Třetí dekáda: Počasí bylo pod vlivem rozsáhlé tlakové výše s přílivem teplého vzduchu na východ území a do vyšších poloh, postupně krátce i do nižších výše. Ke konci období ukončila inverzní ráz počasí studená fronta, postupující od západu. Četné mlhy a nízká oblačnost, v nižších výškách udržující se celé dny. Místy slunečno. Během období až oblačno, místy déšť či přeháňky. Nejnižší noční teploty 11 až 6°C, na konci období však ochlazení na +3 až -3°C a místy až -7°C. Nejvyšší denní teploty 16 až 22°C, při mlhách kolem 11-13°C, na konci období 4 až 11°C.

Klimatické statistiky

Nejnižší teplota vzduchu: -4.8°C (31.10.)

Nejvyšší teplota vzduchu: 24.5°C (1.10.)

Nejvyšší denní srážky: 7.8mm (5.10.), druh: déšť, příčina: TN/OF

Celkové srážky: 31.2mm

Letní dny (TMAX >25°C): 0

Tropické dny (TMAX >30°C): 0

Tropické noci (TMIN >20°C): 0

Slunné dny: 5

Srážkové dny: 14

Závěrečný komentář

Během října stálo za pozornost souvislé přesně týdenní až devítidenní inverzní období s četnými mlhami, po němž následovalo citelné ochlazení s významnějšími nočními mrazy i v nížinách.

Detailní přehled naměřených hodnot za měsíce i období najdete na stránce v sekci Klimatologie, přesně na stránkách podřízených stránce Klimatická data a též vždy v aktuálním článku (viz konkrétní rubriky příspěvků).

O měsíčním souhrnu počasí

Jak bylo víme spolehlivě a všichni, prognózám počasí proto tyto informace nemohou co se zájmu týče konkurovat. Avšak přeci jen mají informace o proběhlém počasí své využití. Na stránce poskytujeme poměrně podrobný popis jeho průběhu, včetně synoptického vývoje. Nejen čistě pro zajímavost mají tyto informace využití. Mohou se totiž hodit i pro různé situace, kdy je potřeba zjistit jaké počasí v daném období bylo. Při zájmu o detailnější a bližší popis průběhu počasí (konkrétní den) můžeme poskytnout speciální informaci o proběhlém počasí po podání žádosti, kontaktujte nás v případě takového zájmu na info@pocasimeteoaktuality.cz.

Tato stránka obsahuje informace z oboru: Počasí.

Poslední úprava stránky: 14.11.2019 14:26