Publikovaná čísla

Přehled nejnovějších oficiálně vydaných čísel časopisu Meteolisty a popis obsahů jednotlivých čísel, včetně dokumentů s časopisem ke stažení najdete na této stránce níže. Publikace časopisu probíhá po jeho vydání, jemuž předchází datum korekce a závěrečné revize. Toto datum je o den nižší nebo se případně shoduje s datem vydání. Jednotlivá čísla znějí na čtyři roční období dle klimatologického členění a vycházejí určitou dobu po skončení daného období. Zpravidla jde o období prvního až počátku druhého měsíce, následujícího po skončení klimatického období. Z provozních důvodů mohou některá čísla vyjít se zpožděním.

VYDANÁ ČÍSLA ČASOPISU METEOLISTY

Níže najdete výčet posledních vydaných čísel časopisu Meteolisty. U každého čísla najdete náhled úvodní stránky časopisu a stručný popis obsahu čísla se základními charakteristikami.

Číslo 51: Zima 2017/2018

Datum vydání: 16.3.2018

Počet stran: 40

Náhled:

Obálka časopisu

Obsah: Ve zprávách se mimo jiné dozvíte o vlivu tlakové níže „Friderike“ na počasí u nás a ve střední Evropě. V příspěvcích jsou též shrnuty významné přílivy teplého vzduchu během zimní sezóny, kdy stoupaly teploty na vyšší až rekordní hodnoty. Zprávy též obsahují informace o letošním lednu jako pátém nejteplejším lednu na Zemi od začátku měření a též o druhém minimu rozlohy arktického ledu od roku 1979. Po zimě bylo též možné bilancovat ohledně jejího průběhu a srovnat ho s prvotními i postupně se vyvíjejícími prognózami. Dále nechybí statistiky našeho měření v Praze, také vzdělávací informace. V nich se tentokrát dozvíte, jaké jsou zásady pro prognózu teploty vzduchu z hlediska našeho území. Téma rozebírá v tomto čísle zajímavé průběhy měsíců leden 2007, 2010, 2017 a 2018. Které se od sebe zásadně lišily a které byly podobné? Na závěr jsou prezentovány fotografie jevů a stavu krajiny v tomto období.

Stáhněte si toto číslo: 

Číslo 52: Jaro 2018

Datum vydání: 9.11.2018

Počet stran: 20

Náhled:

Obálka časopisu

Obsah: Zprávy shrnují mrazivé počasí v březnu a náhlý příchod letního počasí v dubnu. Dále se příspěvky věnují významné bouřkové činnosti v dubnu a zejména v květnu. Kterému období odpovídalo počasí ohledně teplot v květnu? I to prozrazuje jeden z příspěvků rubriky. Klimatická data ilustrují jaké bylo jarní období v Praze a okolí. O riziku vymizení jara, jako přechodového období mezi zimou a létem pojednává článek v rubrice Téma. Srovnává průběh teploty vzduchu v roce 2005 a 2015 se specifickým průběhem v roce 2013. Fotogalerie uzavírá číslo několika pohledy na oblohu nebo následky silných jarních bouřek.

Stáhněte si toto číslo:

Číslo 53: Léto 2018

Datum vydání: 22.11.2018

Počet stran: 48

Náhled:

Obálka časopisu

Obsah: Zprávy přinášejí informace o tropických epizodách během letního klimatického období. Dále se zabývají úhrny srážek v létě v kontextu s vývojem srážek na naší stanici od roku 2005. Klimatická data doplňují shrnutí průběhu počasí během období. Téma rozebírá charakteristické dny a příčiny prohloubení sucha v letošní sezóně léta s velmi suchým létem 2015. Vedle fotogalerie, kde najdete obrázky oblohy a meteorologických jevů, obsahuje toto číslo i přílohu. Ta prezentuje fotografie důsledků sucha v krajině a hydrologii na různých místech. Teoretické informace jsou součástí tohoto čísla a vykládají hydrologické téma obecné informace o vodních tocích. Na závěr můžete otestovat své znalosti z oborů činnosti po zodpovězení třech otázek v tradičním Meteokvízu.

Stáhněte si toto číslo:

Číslo 54: Podzim 2018

Datum vydání: 11.1.2019Počet stran: 32Náhled:

meteolisty č. 54

Obsah: V tomto podzimním čísle časopisu najdete vedle meteozpráv poskytujících informace o průběhu počasí v tomto období pokračování teoretických informací o vodních tocích obecně. Dále je rozpracováno téma změn klimatických prvků, které se očekávají v souladu se změnou klimatu v budoucnu se zaměřením na naše území. Nechybí ani fotografické doplnění průběhu počasí a jevů na podzim a ani teoretické otázky z oborů zájmu v kvízu.

Stáhněte si toto číslo:Meteolisty č. 54 (4.67MB) 


Číslo 55: Zima 2018/2019

Datum vydání: 22.3.2019

Počet stran: 26

Náhled:

Obálka časopisu

Obsah: Vedle tradičních informací o průběhu počasí v daném období v rubrice Meteozprávy se v časopise zaměřujeme detailněji na přechod atmosférických front a srážkovou činnost v jejich prostoru. Toto je zpracováno podrobněji v rubrice Téma. Nechybí kvíz se třemi otázkami z tématických oborů, ani pokračování teoretických informací o vodních tocích obecně.

Stáhněte si toto číslo:

PŘIPRAVUJEME

Číslo 56: Jaro 2019

Datum vydání: Červen 2019

PUBLIKACE – VÝZVA! Chcete v časopisu publikovat vlastní text různého druhu? Je to možné. Postačí když nám zašlete text a další materiál, který chcete publikovat, na email info@pocasimeteoaktuality.cz. Můžete tak činit celé jaro, přesné datum uzávěrky tohoto čísla bude zde zveřejněno nejpozději na konci května.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s