Předpověď na den

Hodnocení stránky


Doporučení stránky


Aktuální předpověď počasí na 23. listopad 2019

Aktualizace dne 23.11.2019 až večer a již na novém webu http://www.pocasimeteoaktuality.cz, totéž platí o všech informacích.

SITUACE

Nad střední Evropou se začne prosazovat vysoký tlak vzduchu, teplejší vzduch bude pronikat zejména do vyšších poloh našeho území. (Tlakové pole a jeho vývoj v daný den, předpokládaný postup atmosférických front přes ČR, převažující cirkulace a další rysy)

PŘEDPOVĚĎ

Místy nízká oblačnost a mlhy, hlavně zpočátku dne, jinak jasno až polojasno. (Stav oblohy a průběh počasí během dne v ČR, tzn. mj. výskyt srážek, mlh, význačných srážek a podobně)

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty: 7 až 3°C

Nejvyšší teploty: 7 až 11°C

VÍTR

Směr větru: V/JV

Rychlost větru: 2-7m/s, na SV/V až 10m/s a na JZ/Z do 5m/s Nárazy: 15-25m/s, ojediněle více (SV/V a ČM, hlavně hory)

Srážkový úhrn: 0mm (Očekávaný celkový úhrn srážek v ČR, rozmezí, za celý den, 00-24 hodin)

Pravděpodobnost výskytu srážek: 0% (Procentuální odhad pravděpodobnosti výskytu srážek různého druhu během dne v ČR)

Pravděpodobnost výskytu sněžení, výška: 0%, nad 1 600m n.m. (Ukazuje míru pravděpodobnosti výskytu sněhových srážek v ČR jako celku od nejnižších do nejvyšších poloh – odhad, dále výšku hranice výskytu sněhových srážek)

OBLAČNOST

Pokrytí oblohy oblaky: 45% (Procentuální odhad pokrytí oblohy všemi druhy oblaky během dne v ČR, kdy slunečno a malá oblačnost značí pokrytý 0-40%, polojasno až oblačno do 60%, oblačno až zataženo nad 60%)

Převládající oblačnost: Nízká 40%, 4/8 (Změna vyjádření, prozatím uvádíme oba způsoby. Vyjádření převažujícího oblačného patra na obloze během dne v ČR v osminách, kdy je uveden průměrný poměr pokrytí převažující oblačnosti a zbývající část pokrytí zahrnuje oblačnost ostatních pater, např. 3/8 nízká oblačnost, 2/8 střední a 1/8 vysoká)

TLAK VZDUCHU

Rozložení tlaku vzduchu nad ČR: 1012 až 1002hPa (Odhadovaný tlak vzduchu během celého dne v ČR)

Tlaková tendence: Slabý až mírný pokles (Vývoj tlaku vzduchu během dne v ČR, kdy za setrvalý stav je považován neměnný tlak až maximálně jeho změna o 1hPa, za slabý pokles/vzestup je považována změna tlaku o více než 1hPa až o 4hPa, o mírný pokles/vzestup je považována změna tlaku o 5 až 7hPa, za silný pokles/vzestup je považována změna tlaku o 8 a více hPa a za extrémní pokles/vzestup je považována změna tlaku o 10 a více hPa)

UPOZORNĚNÍ NA NEBEZPEČNÉ JEVY

(Předpoklad výskytu nebezpečných meteorologických a hydrologických jevů dle stupňů nebezpečí používaných v ČR, více na stránce Výstrahy)

OSTATNÍ

Riziko sucha: 6% /Velmi nízké (Zobrazuje míru výskytu sucha na území ČR dle nasycení území a dostupné vláhy v půdním profilu a to v teplé části roku dle průběhu počasí)

Zátěž/extremita počasí: 1. stupeň/10% (Ukazuje míru extremity počasí a jeho případný vliv na meteosenzibilní osoby nebo běžný chod venku, stupnice 0. až 5. stupeň odpovídá procentuálnímu vyjádření 0 a 1 až 100%)

Ilustrační ikona/y stavu oblohy a průběhu počasí v ČR:

Oblačno, mlhy


Vysvětlivky

K výše uvedenému (v závorkách objasnění předpovídaného) jsou níže uvedeny ještě další vysvětlivky:

Stupně nebezpečí

1 – nízký

2 – vysoký

3 – extrémní

Riziko vzniku požárů – stupnice (pouze v teplé části roku)

V provozu pouze cca od dubna do října dle aktuálních podmínek. Barevná stupnice pro rozlišení míry rizika vzniku požárů ve volní krajině: (využívá Index nebezpečí požárů vyvíjený ČHMÚ na observatoři Doksany)

0% 1-5% 6-29%, 30-49%, 50-74%, 75-89%, 90 a více %

Hranice sněžení (pouze ve studené části roku)

V provozu pouze cca od listopadu do března dle aktuálních teplotních podmínek. Jde o odhad výšky, od které se budou vyskytovat tuhé srážky ve formě sněžení.

Riziko sucha (pouze v teplé části roku)

Místo hranice sněžení je cca od dubna do listopadu uváděno procentuální ohrožení ČR suchem dle hodnot využitelné vodní kapacity v půdě a nasycení území dle klimatického vývoje posledních dnů a týdnů.

Pravděpodobnost výskytu srážek

Procentuální odhad rizika výskytu jakýchkoli srážek na území ČR jako celku, kdy platí, že pokud jde o pravděpodobnost nižší než 25%, jde o ojedinělý výskyt srážek, pokud jde o pravděpodobnost 30 až 70%, jde o místní výskyt srážek, pokud jde o pravděpodobnost nad 70%, jde o výskyt na většině území a nad 90% na celém území ČR.

Zátěž

Obdoba biometeorologické zátěže vyjádřená stupněm a procenty od 0. stupně 0% (bez zátěže) až po 5. stupeň 100% (extrémní zátěž) bere v úvahu veškeré vlivy počasí, které mohou zatížit lidi a mít vliv na běžný chod a pohyb venku s různými aktivitami. Jde o odhadované určení s tím, že většinou jde o výskyt 1. až 3. stupně s malou až významnou zátěží, při velmi klidné počasí jde o 0. stupeň. Stupně 4. a 5. se používají zcela výjimečně (například extrémní vítr, povodně či souběh několika negativních vlivů).

O Předpovědi na den

Tato předpověď počasí je aktualizována pravidelně každý den zpravidla mezi 13. až 14. hodinou a vychází z aktuálně dostupných podkladů numerických modelů, přičemž bere v potaz dle znalostí a zkušeností prognostika i modelové výstupy předchozí. Též je v ní zapracován například index rizika vzniku požárů stanovený Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Předpověď na druhý den dopředu (k dispozici na této stránce od času aktualizace v daný den do času aktualizace v další den) nabízí prognózu nejen základních meteorologických prvků pro Českou Republiku, ale i ostatních prvků a dalších doplňkových indikátorů (tzv. indexů a pravděpodobností).

Předpověď je krátkodobá a zní na celý den dopředu (tj. na 00 až 24 hodin) a to pro celé území ČR (v dikci předpovědi a některých prvcích mohou být tzv. upřesnění při větších rozdílech počasí v rámci ČR). Např. „Oblačno, místy přeháňky a bouřky. Na východě polojasno až skoro jasno bez srážek“. Teplota vzduchu je uváděna pro noční minimum teploty a denní maximum teploty v rámci ČR v rozmezí, např. 17 až 13°C = 15°C pro noční minimum a 26 až 30°C = 28°C pro denní maximum. Upřesnění může znít např. jako „26 až 30°C, na západě a severozápadě Čech 20 až 25°C, na JV Moravy až 33°C“.

Stránka obsahuje informace z oboru: Počasí/Meteorologie. Kategorie: Prognózy.

Změny aktualizace: So 23.11., So 7.12., So 21.12.

V sobotu 23.11.2019 bude provedena aktualizace až večer a to již na novém webu, který spouštíme!

Poslední úprava stránky: 22.11.2019 13:20