Výhled na týden

Hodnocení stránky


Doporučení stránky


Na stránce je prezentována grafická podoba znázornění vývoje počasí v dalším týdnu s textovými doprovodem a to s aktualizací vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli během večerních hodin dle nejnovějších modelových podkladů. Grafická prognóza obsahuje dva grafy. Na prvním jsou znázorněny předpokládané nejnižší noční a nejvyšší denní teploty a to jejich průměrné hodnoty (např. 25°C = 23 až 27°C) a také je uvedeno pokrytí oblohy pomocí symbolů ikonek a případný průběh počasí jako jsou srážky nebo mlhy. Druhý graf obsahuje informace o předpokládaných srážkách a to o srážkových úhrnech (levá polovina grafu) v milimetrech za den, kdy jde o maximální úhrn v ČR a o pravděpodobnosti výskytu srážek (pravá polovina grafu) v procentech, kdy jde o odhad pravděpodobnosti výskytu srážek na území ČR (pokud bude v Čechách pravděpodobnost vysoká 90% a na Moravě, ve Slezsku velmi nízká 15%, půjde o průměrnou pravděpodobnost a nikoli nejvyšší, tedy 90% v ČR). Textový doprovod ukazuje hodnoty a údaje obsažené v grafech a to stav oblohy a průběh počasí, minimální a maximální teploty.

TÝDENNÍ PŘEHLED POČASÍ

Poskytuje grafický přehled vývoje počasí se stručným textovým komentářem a popisem vývoje synoptických příčin očekávaného průběhu počasí na dalších 7 dní (např. od pondělí do následujícího pondělí). Dělí se na graf se stavem oblohy, průběhem počasí a vývoje minimálních/maximálních denních teplot a na graf ukazující hodnoty srážek, tedy jejich maximální očekávané úhrny v jednotlivých dnech v ČR a pravděpodobnost výskytu (odhad v % území ČR).

Vizuální zpracování grafů se může někdy měnit – změna od cca 6.11.2019. U srážkového grafu se velkým podtrženým číslem u úhrnů (levá strana grafu) zobrazuje celkový předpokládaný týdenní maximální úhrn v ČR – od 6.11.2019 nebude zobrazeno. Zejména v případě lokálních srážek je nutno údaj brát orientačně, jde o odhad maximálního úhrnu srážek v ČR dle numerických modelů. Děkujeme.

Grafická předpověď

Z termínu: 21.11.2019 12 UTC. Na období: 22. – 29.11.2019

Stručná předpověď

Stále nás čeká teplé počasí, o víkendu krátce inverzí, příští týden přibude opět srážek. Teploty budou krátce i mírně překračovat 10°C v denních maximech.

Synoptická situace

Okludovaný frontální systém se odsune k východu. Počasí u nás krátce ovlivní výběžek mohutné tlakové výše od severovýchodu. Zejména do vyšších poloh bude pronikat teplý vzduch. Během první poloviny nového týdne začnou od západu ovlivňovat středoevropské počasí a počasí u nás opět frontální systémy.

O Výhledu na týden

Tento přehled počasí na následující týden poskytuje rychlou a přehlednou informaci o tom, jak by se mělo počasí u nás vyvíjet během dalších dnů. První část období, zpravidla 3-4 dny se vyznačuje vyšší úspěšností (cca 90-60%) než období zbývající, zejména posledních 3 dnů (cca 60-30%), při některých synoptických situacích je prognóza na tyto dny velmi nejistá a vykazuje významnější změny s dalšími aktualizacemi. Výhled je sestaven dle základních dostupných numerických modelů, zpravidla globálních a první dny prognózy jsou upřesněny výstupy regionálních modelů. Ve výhledu jsou zahrnuty i znalosti a praktické zkušenosti prognostika, kdy tento předpověď počasí upravuje a zejména činí tzv. průměr vývoje, na kterém se shodují určité numerické modely v několika posledních výstupech (aktualizacích) a to zejména v aktualizacích posledních (především posledních 2-3 do termínu sestavení prognózy). Nejvíce výhled vychází z prognózy ve 12 UTC daného dne či bere v potaz stav prognózy v 00 UTC daného dne (relativně nejpřesnější). K ostatním se přihlíží dle potřeby a situace jen okrajově. Předpověď obsahuje předpokládaný vývoj pouze základních prvků (stav oblohy a průběh počasí, min./max. teploty a úhrny srážky/pravděpodobnost jejich výskytu). Podrobnou předpověď na druhý den dopředu najdete na stránce Předpověď na den.

Chcete se podívat na předpovědní mapy numerických modelů na nejbližší hodiny a dny dopředu?

Pak navštivte zdejší stránky menu Prognózy počasí a to Předpověď teplot, Předpověď srážek, Předpověď větru, Předpověď oblačnosti a Předpověď tlaku. Pokud se chcete podívat na vývoj počasí dále do budoucna pomocí modelových map, tak jsou tyto k dispozici na stránkách Střednědobé předpovědi a Dlouhodobé předpovědi. Stránky prošly nedávno úpravou a rozšířením, nabídka map je velká.

A též se můžete podívat na předpovědní grafy pro města v ČR a variantní předpovědi (Ensembly) na stránce Meteogramy a na předpovědní mapy veličin důležitých pro vznik a rozvoj bouřek na stránce Předpověď konvekce.

Stránka obsahuje informace z oboru: Počasí/Prognózy počasí/Střednědobé.

Pro příští aktualizaci, v neděli 24.11.2019, nás prosíme navštivte na nové adrese http://www.pocasimeteoaktuality.cz, což platí o webu jako celku. Budeme se těšit.

Poslední úprava stránky: 21.11.2019 19:54